
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 8.51 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 4.7 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Terminals | 5 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 24 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 3 V |
| Max Output Voltage | 24 V |
| Reference Voltage | 1.26 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 1.5 mV/V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55 dB |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Tube |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$1.29172
Ext.Price$1.29172
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.29172 | $1.29172 |
| 10 | $1.25900 | $12.59000 |
| 25 | $1.23721 | $30.93025 |
| 50 | $1.21582 | $60.79100 |
